BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Ticari Bilimler Fakültesi

 

Akademik Koçluk

AKADEMİK KOÇLUK

Fakültemizde, diğer birçok üniversitede bulunmayan akademik koçluk uygulaması bulunmaktadır. Bu kapsamda her öğrenci, üniversiteye kayıt yaptırdığı günden mezun olana dek bir akademisyen gözetimine alınır. İlgili akademisyen, öğrencinin dört yıllık eğitim planlamasını gerçekleştirmesinin yanı sıra mevcut sorun ve şikayetlerini çözmek ve gerekirse üst yönetime aktarmakla görevlidir. Öğrencilerin kısa sürede lisans eğitimlerini tamamlaması ve zaman kaybetmeden iş yaşantısına atılması açısından akademik koçların önemli motivasyon kaynağı oldukları geçmiş süreçte gözlenmiştir. Ayrıca akademik koçlar, staj eğitimlerinin verimli bir şekilde tamamlanması adına öğrenciye uygun staj yerinin ayarlanmasında da önemli bir destek kaynağıdır.

Geçmiş süreçte küçük veya orta ölçekli birçok özel kurum, işe alım sürecinde fakültemize başvuruda bulunmuştur. Akademik koçlar, mezun veri tabanımız üzerinden aranan özelliklere uygun mezun öğrencilerimizi bu kurumlara yönlendirmiş ve iş sahibi olmalarına yardımcı olmuştur.

Bunun yanı sıra, Ticari Bilimler Fakültesi’nde öğrencilerin mezuniyet sonrası hayata hazırlanması, öğrencilerin kendilerini tanımalarını ve yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamak amacıyla çeşitli kişisel ve mesleki seminerler verilmektedir. Bu seminerlerde kişisel farkındalığın sağlanması, iletişim becerilerinin geliştirilmesi, kişisel imajın oluşturulması,  takım ruhu yaratılması ve benzer niteliklerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.